در جستجوی یک کتاب

چند وقت پیش، یکی از دوستان خوب اصفهانی بهم پیام داد و گفت اپرایی رو گوش دادم که خیلی ازش خوشم اومده و فهمیدم که الهام گرفته از کتابی به اسم ریش‌تراش شهر سویله. می‌تونی لطف کنی و کتاب رو برام پیدا کنی؟ منم از همه‌جا بی‌خبر جواب مثبت دادم

کمی توی اینترنت سرچ کردم و فهمیدم اسم اپرا که مشهورتر از خود کتابه آرایشگر شهر سویل است. و فهمیدم که کتاب مورد نظر توسط حسن ره‌آورد به فارسی هم ترجمه شده، البته با اسم ریش‌تراش اشبیلیه یا احتیاط بی‌فایده. این کتاب یک نمایشنامه‌ی کمدی است که در سال ۱۷۷۵ توسط نویسنده مشهور فرانسه، بومارشه نوشته شده.

تقریبا دو یا سه روز کل کتابفروشی‌های انقلاب رو زیر و رو کردم، تمام مغازه‌هایی که کتاب نایاب میفروختن رو هم سر زدم ، اما کتاب رو پیدا نکردم. حتی اسم کتاب هم به گوششون نخورده بود. دیگه ناامید شده بودم و داشتم توی دلم به خودم فحش می‌دادم که چرا گفتم می‌تونم پیداش کنم. تا اینکه..

به عنوان آخرین شانسم سری هم به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران زدم. و عتیقه‌ی زیر رو پیدا کردم.

ریش‌تراش اشبیلیه

امیدوارم بتونید لذت وصف نشدنی لحظه‌ای که کتاب رو از توی قفسه کتابخونه برداشتم و پیش مسئول اونجا بردم درک کنید. انقدری کتاب عتیقه بود که خود مسئول کتابخونه هم تعجب کرد و گفت این دیگه کجا بوده!

کتابی که می‌بینید برای سال ۱۳۲۷، یعنی حدود ۷۰ سال پیشه. جلد و صحافی کتاب انقدر لوکس و باکیفیته که توی تمام این سال‌ها دوام آورده.(چیزی که متاسفانه دیگه شاهدش نیستیم). البته اینم اضافه کنم که به احتمال زیاد اولین نفری بودم که لای این کتاب رو باز کردم چون کاملا تمیز و دست نخورده مونده. فقط جلد کتاب در جابه‌جایی‌های مدوام که طی این سال‌ها براش اتفاق افتاده کمی آسیب دیده.

قبل از این هیچ نمایشنامه‌ای نخونده بودم ولی این کتاب رو همون شب خوندمش. و واقعا هم لذت بخش و شیرین بود. ترجمه‌ی عالی، کاغذ مرغوب، چاپ معرکه، پانویس‌های جذاب، همه و همه باعث شد که یک‌سره کتاب رو بخونم.

قراره این کتاب رو برای دوستم پست کنم و دو هفته‌ای کتاب دستش باشه و دوباره برای من بفرسته که تحویل کتابخونه بدم. اما واقعا پس دادن همچین کتابی سخته 😉

این هم آپرای آرایشگر شهر سویل اثر جواکینو روسینی (مطمنا قسمت‌هایی از اون رو توی کارتون‌های مختلف شنیدید)

حجم: ۷ مگ

 

پی‌نوشت۱: چند وقت پیش می‌خواستم کتاب ساختار‌ انقلاب‌های عملی از توماس کوهن رو تهیه کنم. که با کتابی کاملا بی کیفیت( از لحاظ فیزیکی) روبه رو شدم. به فروشنده گفتم که چرا انقد بد ترکیبه این کتاب؟ بهم گفت از اونجایی که این کتاب، یک کتاب دانشگاهیه، مجبورند با کاهش کیفیت قیمت رو پایین بیارن.

پی نوشت۲: حتما باید یک یا چند پست در مورد کتابخونه دانشگاه بنویسم. از تمام کتاب‌هایی که خونده نشده از بین میرن، از کتاب‌های عجیب غریبی که بعضیاشون نیم‌متر طول دارن، یکی از معدود تفریحات من گشت زدن توی کتابخونه دانشگاه و ور رفتن با این کتاباس. البته توی قسمت کتاب‌های مرجع همیشه مسئول کتابخونه زیر چشمی نگام میکنه. به همین خاطر، میترسم زیاد کتابارو ورق بزنم🤨

 

2 دیدگاه برای“در جستجوی یک کتاب

 1. این کتاب‌گردی ها خیلی کیف داره 🙂
  من از دوران طفولیت معمولاً زیاد توی کتابخونه‌ها می‌گشتم.
  اون لحظه که یکدفعه چشمت به یه عنوان جالب می‌افته و کتاب رو برمی‌داری و میای خونه یه نفس می‌خونیش رو خیلی دوست دارم.
  چندوقت پیش هم با یکی از کتابفروش‌هایی که زیاد می‌رفتم نمایشگاهش مصاحبه کردم، اونم آخرش قلعهٔ‌حیوانات رو بهم هدیه داد.
  کلاً قضیهٔ فان و باحالیه 😉
  پی نوشت: میگم پلاگین Comment Email Reply رو نداری انگار. نصبش سه دقیقه بیشتر طول نمی‌کشه.

  1. زینب، مطمنی که کتابفروش به خواست و اراده خودش کتاب رو بهت هدیه داده؟ یا به اون ضربات نمیدونم چیچی تهدیدش کردی؟😉 (شوخی)
   در مورد پلاگین هم واقعا ممنونم. یه پلاگین توی همین رده که تنظیمات بیشتری داره رو نصب کردم. اما چیزی که برام جالب بود سه دقیقه بود. معمولا میگن یه دقیقه یا دو دقیقه یا پنج دقیقه. اولین باره می‌شنوم کسی میگه ۳ دقیقه. نکنه واقعا زمان گرفتی🤨
   پ.ن: چون میدونم جنبه داری باهات شوخی میکنما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *