نظام آموزشی مریض

پیش‌نوشت: قبلا در مطلبی با عنوان سهم ما در انتخاب‌ها و تصمیم‌هایمان بخشی از دغدغه‌هایم را بیان کردم این‌بار نیز به لطف دیدن مصاحبه‌ای با دکتر عبد‌العالی در برنامه خط قرمز برآن شدم تا بخش دیگری از حرف‌هایم را بگویم.

کمتر کسی است که از مشکل‌دار بودن و مریضی و ناکارآمدی سیستم آموزشی کشور بی‌خبر باشد.حتی پدر و مادرهایی هم که امروز فرزندان خود را مجبور به ادامه تحصیل در این سیستم می‌کنند نیز از این موضوع باخبر هستند. اما اجبار و نبود راه چاره از جانب آنها باعث شده این چرخه بارهاو بارها تکرار شود و هیچکس به دنبال درمانی برای آن نباشد.

من نیز به عنوان فردی از افراد جامعه که سال‌ها در همین سیستم ناکارآمد تحصیل کرده و چندین بار نیز تجربه کنکور را داشته با این مسئله آشنا هستم.

عقیده من این است که وقتی آموزش‌وپرورش ما به بیراهه برود. تنها یک نسل را نابود نمی‌کند بلکه تاثیر و ترکش‌های آن نسل‌های بعد را نیز تهدید می‌کند.

مشکلات زیر تنها نمونه‌هایی از مشکلاتی است که این غده سرطانی در بدن جامعه و خانواده‌ها ایجاده کرده است.

  • والدینی که آینده فرزند خود را فقط در گروه کنکور می‌دانند. و تنها مسئولیت خود را نه آماده کرده آنها برای زندگی بلکه برای کنکور می‌دانند. از همین رو وقتی که باید صرف یادگیری مهارت‌های پایه‌ای زندگی شود. در کلاس‌های رنگارنگ کنکور و تست هدر می‌رود.
  • و دانش‌آموزی که تنها راه موفقیت و خوشبختی را راه یابی به دانشگاه و تنها مسئولیت بزرگش را حفظ بهتر فرمول‌ها و سریع‌تر تست زدن می‌داند
  • رشد سریع و عجیب و غریب مراکز و کتاب‌های کمک آموزشی با انواع و اقسام اسم‌ها، که البته فقط اسم کمک را یدک می‌کشند بلکه خود در هر چه سخت‌تر کردن راه برای توجیه وجودشان و درآمد بیشتر تلاش می‌کنند.
  • از بین رفتن خلاقیت در بین دانش‌آموزان
  • ناتوان‌پروری و معلول‌بار آوردن افراد، به طوری که همین فرد در سال‌های بعدی زندگی در برآوردن نیاز اولیه زندگی هم به مشکل می‌خورد.
  • مشکلات روحی و روانی ایجاد شده به واسطه عدم موفقیت در کنکور و فشارهای پیش و پس از آن
  • علم زدگی و فرار از آن، یادم است که آخرین امتحان دوره کارشناسی یکی از دوستان گفت از این به بعد روزنامه هم نمی‌خوانم.

صرف نظر از این که علی عبدالعالی چه کسی است و چه جایگاهی در سیستم آموزشی دارد. و خودش چه تاثیری (مثبت یا منفی) در بهبود آن داشته.حرفهایش شنیدنی است و احساس کردم حرفهای او حرف تمام دانش‌آموزان و مردم است.

مصاحبه علی عبدالعالی در برنامه خط قرمز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *